Funkcionális edzés

A funkcionális edzés olyan edzés, amely során nem csak egy izmot vagy izomcsoportot mozgatunk meg. Ez az egyik olyan fő jellemző, amiben különbözik a klasszikus konditermes edzéstől. Itt ugyanis egy-egy mozdulatsor több izomcsoportot érint, nincs külön csak lábra vagy karizomra koncentráló edzés.

Azonban nem csak ebben különbözik a klasszikus konditermi súlyzózástól és társaitól. Itt ugyanis a mozdulatok egyrészt életszerűbben vannak kialakítva, egymásra építve. Ahogy például egy-egy sport során viselkednél éles helyzetben. Innen jön a neve is, hiszen más a funkcionalitás egy focistának, aki a dinamikáját erősítené például egy mozdulatsorral, és más a bokszolónak vagy épp a futónak. A funkcionalitás arra a funkcióra utal, amely a te mozgásbeli célod.

Persze ezzel a definícióval kicsit sarkítottuk, behatároltuk a funkcionális edzést, a valóságban sokan csak azért választják ezt a mozgást, mert meglátták ezeknek az életszerű mozdulatsorokra épülő edzéstípusnak a hatékonyságát és szépségét, nem pedig konkrét funkcionalitás miatt.

Például a szakemberek azt mondják, hogy a több eltérő dinamikájú mozgásból felépített mozdulatsorok úgy hatnak az izmokra és az anyagcserére, hogy a funkcionális edzések során, illetve az edzés után bekövetkező folyamatok hatására sokkal, de sokkal hatékonyabban fogyunk.

Ezzel pedig eljutottunk a crossfitt és a funkcionális edzés fogalmának tisztázásához is, mert a két, egymással kapcsolatban és akár átfedésben lévő edzéstípus nem ugyanazt a fogalmat takarja.